Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • ucak-ucus-bilgileri-ucak-kalkis-inis-saatleri-online-ucak-takibi
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
İhracatçıya 146 ülke vizesi - En Ucuz Uçak Bileti - UcakBiletiALL.Net

İhracatçıya 146 ülke vizesi

Türkiye'de halihazırda 1,6 milyon yeşil pasaportlu bulunurken, hükümet kanadından atılan dev adımla ihracatçılara da bu ayrıcalık tanınacak. Yaklaşık 20 bin ihracatçı şirkete yeşil pasaport verilecek olmasıyla hedef pazarların çeşitliliğin arttırılması hedeflenirken, son yıllarda dış ticarette etkin rol alan ülkemizin, ekonomik potansiyeli de şahlanacak. Yıllık 400 milyar dolarlık dış ticaret hacminin daha da yukarıya taşınmasına yardımcı olacak çalışmayla ilgili ihracatçı şirketlerden yeni talepler de var. İlk etapta 1 milyon dolar ve üzeri dış ticaret yapan şirketlere yeşil pasaport verilmesi gündeme gelirken, daha sonra bu rakamın aşağıya çekilerek, mevcut
61 bin şirketi de içine alacak şekilde genişletilmesi isteniyor.

HARÇ ÖDEMEDEN SEYAHAT HAKKI

İhracatçıları yeni pazar arayışına sürükleyecek yeşil pasaportun avantajları ise harç ödemeden, dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat hakkı tanıması. 146 ülke tarafından yeşil pasaport ve hizmet pasaportu sahiplerine vize uygulamazken, 9 ülke kapıda vize veriyor. Bu sebeple yeşil pasaport ve hizmet pasaportu sahipleri toplamda 155 ülkeye seyahat edebiliyor. Diplomatik pasaporta ise 164 ülke vize uygulamazken, 9 ülke kapıda vize hizmeti sunuyor.

EN FAZLA İHRACAT YAPTIĞIMIZ 6 ÜLKEDEN VİZE ŞARTI YOK

Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı 10 ülke arasında Avrupa Birliği'nden (AB) beş ülke yer alırken, bunlardan bölgenin en güçlü ekonomisi durumundaki Almanya'nın yanı sıra İtalya, Fransa ve İspanya yeşil pasaporta vize uygulamıyor. Ancak, 2015 yılında 10 milyar 568 milyon dolar ile en çok ikinci ihracat yaptığımız ülkelerden İngiltere ise yeşil pasaporta vize şartı arıyor. Yine Türkiye'nin 674 milyon 258 bin dolarla en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkelerden Irak, 536 milyon 352 bin dolarla ABD ve 385 milyon 515 bin dolarla Suudi Arabistan yeşil pasaporta vize isterken, yaklaşık 33o milyon dolarlık ihracat potansiyelimiz bulunan İran ile Rusya yeşil pasaporta vize uygulamıyor.

Her sektöre ayrı kriter uygulansın

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, vizelerin ihracatçı şirketlerin birçok bürokratik işlemlerle uğraşmasına yol açtığı gibi zaman kaybına da neden olduğuna dikkati çekerek, yeşil pasaportun toplam 61 bin ihracatçı içinden 20-30 bin tanesine verileceğini hatırlattı. Kahyaoğlu, “Şimdi merak edilen kimlerin yeşil pasaport alabileceği konusu. Doğal olarak büyük bir talep olacaktır. Bunu önlemek içinde çeşitli kriterler ortaya konulacaktır. Eğer ortaya genel bir ihracat miktarı koyulur da, bunu gerçekleştirenlere verilecek denilirse sektörler arasında haksızlığı neden olur. Çünkü bir otomobil, tekstil-konfeksiyon veya kimya sektörünün ihracatı ile mermer sektörünün ihracatı bir değil. Eğer onlara 10 milyon dolar kriter konulursa bizim sektörümüze 2 milyon dolar olmalı" diye konuştu.

İşimizi moralle yaparız

İhracatçıya yeşil pasaport verilmesini son derece önemli bir adım olarak değerlendiren İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle ise şöyle konuştu: “Bundan sonra kimlerin bu pasaportu alabileceği, hangi kriterlerin gözetileceği merak konusu. İhracatçı zor şartlarda da olsa zaten işi yapmak için canla başla çalışıyor. İhracatçının en azından işin başında moralinin bozulmayacağı, daha rahat hareket edeceği kesin. İhracatçılar artık daha fazla işine odaklanacaktır."

İhracatı teşvik edecek

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu da, yeşil pasaportun verilmesinin ihracatçının dış pazarlara çok çabuk şekilde ve vize peşinde koşmadan ulaşması bakımından çok önemli olduğuna değindi. Sabuncu, “Bu nedenle böyle bir imkanın doğmasını çok olumlu karşılıyoruz. Vize ihracatçı açısından engel teşkil etmekteydi. Her şeyden evvel vize alma sürecinde pasaport bağlı kaldığından yurt dışı seyahatler yapılamıyor bu arada önemli toplantı ve ihracat bağlantıları kaçabiliyordu. Bir de bunun psikolojik tarafı da var. İhracatçı şirket temsilcilerine böyle bir imkan vermek onları daha çok teşvik edecektir" ifadelerini kullandı.

146 ülkeye vizesiz seyahat hakkı tanıyan yeşil pasaportun 20 bin civarında ihracatçıya verilecek olmasının pazar çeşitliliğimizi arttırması bekleniyor. Yıllık dış ticaret hacmi yaklaşık 400 milyar dolar olan Türkiye’nin yeni pazar arayışlarını pekiştirecek çalışmanın, ileride mevcut 61 bin ihracatçı şirketi kapsaması isteniyor.
İhracatçıya 146 ülke vizesi Haberi Oku, İhracatçıya 146 ülke vizesi Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Yurtdışı Uçak Bileti AL » Yurtdışı Toplu Uçak Bileti AL » Yurtdışı Uçak Rezervasyonu
Etiketler » Yurtdışı Uçak Bileti AL   » Yurtdışı Toplu Uçak Bileti AL   » Yurtdışı Uçak Rezervasyonu  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
ucuz uçak biletleri
OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter ping