Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • ucak-ucus-bilgileri-ucak-kalkis-inis-saatleri-online-ucak-takibi
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
3. Havalimanı yüzde 30'u tamamlandı! Kadıköy'den 3 kat daha büyük olacak - En Ucuz Uçak Bileti - UcakBiletiALL.Net

3. Havalimanı yüzde 30'u tamamlandı! Kadıköy'den 3 kat daha büyük olacak

Türkiye'nin mega projeleri darbe marbe dinlemiyor. Çalışmaları kesintisiz devam eden İstanbul'un yeni havalimanı hakkında son bilgiler güncellendi.

İstanbul'un dev havalimanı 3. Havalimanı projesinde inşaat çalışmaları büyük bir hızla devam ederken, yüzde 30'luk dilimi tamamlandı. Kadıköy'den 3 kat daha büyük bir alanda hayata geçirilen mega havalimanı ve çalışmalarda gelinen son durum bilgileri için tıklayın.

Mega proje olarak İstanbul'un hava yükünü alacak, dünyanın en büyüğü olacak 3'üncü havalimanı inşaat çalışmaları ne durumda? Kadıkö ilçesi'nin yaklaşık 3 katı kadar büyüklükte olan inşaat alanıyla geceli gündüzlü bitirilmeye çalışışılan Üçüncü Havalimanı projesinde inşaat çalışmaları takvime uygun olarak ilerliyor.

15 Temmuz darbe girişimi  sonrasında en fazla merak edilen konuların başında gelen Türkiye'nin mega projeleri oldu. Halen devam etmekte olan İstanbul'un yeni Havalimanı gibi Türkiye'nin dev projeleri bu projeleri hayata geçirden dev şirketler, darbe  marbe dinlemeden aralıksız çalışıyor ve Türkiye'nin geleceği inşaa edilmeye devam ediyor. Şuana kadar gelinen etapta harcanan rakam 2 Milyar EURO'yu aşarken, havalimanı inşaatında 18'bine yakın insan gücü sayısı 30 bin kişiye çıkarılması için çalışılıyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından çalışmalarına hiç ara vermediklerini belirterek, bu menfur girişimin çalışma azimlerini artırdığını söyledi. Akçayoğlu, darbe girişimiyle Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 2023 hedeflerine yürümesinin bazı kesimleri rahatsız ettiğinin daha iyi görüldüğünü ifade ederken, "Darbe girişiminin sabahı her zamankinden daha fazla motivasyonla işimize sarıldık ve o hafta sonu faaliyetlerimize 24 saat devam ettik" diyen Akçayoğlu, havalimanının 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etabının Mayıs 2015'te başladığını anımsattı. Bugüne kadar 6 milyar euroluk ilk paket kredinin 3'te birini projeye aktardıklarını belirten Akçayoğlu, "Bu ilerleme hızı böylesine büyük projeler için çok önemli. Kaynak olarak 3'te birini harcadık ama kaynak aktarımının hepsi hemen fiziki ilerlemeye yansımıyor. Havalimanının ilk etabının yüzde 30'u tamamlandı diyebiliriz" ded.

Dünya'yı ürküten dev havalimanı inşaatı Türkiye’nin uluslararası havacılık pazarındaki rolünü daha da ileriye gütrecek olan İstanbul'un Yeni Havalimanı,  Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon m2 alan üzerinde yükseliyor.

İnşaat Çalışmaları Ne Durumda?

DHMİ tarafında resmen 1 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen tam yer teslimine kadar inşaat sahasında geçici izinlerle, 2014 yılı boyunca 600’e yakın sondaj, 1600’ün üzerinde konik penetrasyon deneyi ile gerçekleşen zemin etütlerinden yararlanarak toprak işleri tasarımı üzerinde çalıştık. Bugüne kadar zemin düzeltme ve hafriyat çalışmalarında günlük 1.5 milyon m3 civarında toprak hareketi gerçekleştirdik.  

Yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasiteye sahip üç terminal ve altı pistten oluşacak İstanbul Yeni Havalimanı’nı dört fazda tamamlamayı planlıyoruz.
    
Havalimanının ilk etabında üç adet bağımsız paralel pist, taksi yolları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri ile diğer hizmet binalarını hayata geçireceğiz.

İlk yolcu terminal binası 1.3 milyon m2 ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olacak ve bu terminalde ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet sunacağız.
Projenin ilerleyen fazlarında ek terminal binaları ve pistler ile bu kapasiteyi 150 milyon yolcuya çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadede havalimanı terminal kapasitesinin 200 milyon yolcuya kadar genişletilebileceği öngörülerek gerekli planlamaları buna göre yapıyoruz.

300 milyon avroluk yatırımla Türkiye’nin en büyük makine parkını kurduk. Şu anda 822 adet yüksek kapasiteli iş makinesi ve 2200 adet yüksek tonajlı kamyon gibi inşai kabiliyet yaratan teknik ekipmanların yer aldığı üç farklı şantiye ile İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşaatını planlandığı şekilde yürütüyoruz.

Alt yüklenicilerin çalışanlarıyla beraber şu anda inşaatımızda yaklaşık olarak 17 bin kişi çalışıyor. Yönetici ve mühendislerin oluşturduğu beyaz yaka çalışanlarımızın sayısı yaklaşık olarak 1.500'e ulaşmış durumdadır.  

İstanbul'un dev havalimanı 3. Havalimanı projesinde inşaat çalışmaları büyük bir hızla devam ederken, yüzde 30'luk dilimi tamamlandı. Kadıköy'den 3 kat daha büyük bir alanda hayata geçirilen mega havalimanı ve çalışmalarda gelinen son durum bilgileri için tıklayın.
3. Havalimanı yüzde 30'u tamamlandı! Kadıköy'den 3 kat daha büyük olacak Haberi Oku, 3. Havalimanı yüzde 30'u tamamlandı! Kadıköy'den 3 kat daha büyük olacak Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »İstanbul Uçak bileti al » İstanbul Uçak seferleri » İstanbul Uçak bileti fiyatları
Etiketler » İstanbul Uçak bileti al   » İstanbul Uçak seferleri   » İstanbul Uçak bileti fiyatları  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
ucuz uçak biletleri
OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter ping