Online Uçak Online Otobüs Uçak Bileti
Sitemiz Barşan Tourism Alt Yapısını Kullanmaktadır..

UcakBiletiALL.net Ucuz Uçak Bileti İle Keyifli Uçuşlar Sizi Bekliyor

Yeşil Pasaport ihracatı uçuracak! İhracatçıya Yeşil Pasaport koşulları… Haberi Oku - En Ucuz Uçak Bileti - UcakBiletiALL.Net

Yeşil Pasaport ihracatı uçuracak! İhracatçıya Yeşil Pasaport koşulları…


Çeşitli kanunlarda değişiklikler yapan ve kamuoyunda Torba Kanun olarak adlandırılan 6782 sayılı Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun ile 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14’üncü maddesinin (A) bendine eklenen hüküm ile ihracatçıya yeşil pasaport verilmesinin yolu açıldı.

 

Pasaport Kanunu değişikliği

Buna göre, son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine 2 yıl süreyle yeşil pasaport verilebilecek. İşte kanuna eklenen o paragraf:

“Yıllık ortalama ihracat değerlerine göre yapılan sınıflandırmada; son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine, Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile; Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamaları kaydıyla, Bakanlar Kurulunca belirlenen esaslara göre iki yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilebilir.”

Kimya ihracatçısı yeşil pasaport kararına sevindi

İhracatlarını artırmak amacıyla adeta dünyayı turlayan ve her yıl binlerce kilometre yol kat eden kimya ihracatçıları, Türk vatandaşlarına dünyanın pek çok ülkesine vizesiz seyahat imkanı sunan hususi, yani yeşil pasaport kararına sevindi.

 

İhracatçının önündeki en büyük engellerden birinin vize olduğunu dile getiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kararın çok doğru ve yerinde olduğunu söyledi. Vize nedeniyle yaşanan kayıpların aşılmasında çok önemli bir adım atıldığını belirten Murat Akyüz, şunları kaydetti:

“Fuarlar ve ticaret heyetlerinin yanı sıra yeni ihracat bağlantılarının kurulması ve var olan ihracatın devamlılığının sağlanması amacıyla sürekli seyahat halindeyiz. İhracatçılar olarak yıl genelinde Amerika’dan Uzakdoğu’ya, Avrupa’dan Afrika’ya çok farklı rotalara gidiyoruz. Kimi zaman aynı seyahatte birkaç ülkeye gitmemiz gerekiyor. Vize ihracatçıya en çok da zamandan kaybettiriyor. Vizede yaşanan gecikmeden dolayı ticari kayıplar yaşayan ihracatçılarımızın sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Dolayısıyla dünyanın pek çok ülkesine vizesiz seyahat anlamına gelen yeşil pasaport hakkının belirlenen şartlarını sağlayan ihracatçılarımıza da tanınması çok değerli ve kutlanması gereken bir adım olmuştur. Vize olsa dahi bazı ülkelere girişte yaşanan sorunlar da ortadan kalkacak.

 

Son üç yıldaki ortalama ihracatına göre yapılacak hesaplamalarda ortalama ihracat tutarı 1 milyon dolar ve üzeri, 5 milyon dolar ve üzeri, 10 milyon dolar ve üzerinde olanlar için ayrı ayrı ve daha yüksek adetlerde verilmesi ihracatımıza doğrudan olumlu etki edecektir. Böylece ihracatçımız ve ekibi vize kuyruklarında beklemeden daha fazla sayıda ülkeye gidebilecektir. Tüm sektörlerdeki ihracatçı firmalarımıza hayırlı olsun.”

Hükümet, 5682 sayılı Pasaport Kanunu değişikliği ile ihracatçıya yeşil pasaporta ‘yeşil ışık’ yaktı. Kararı değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, vize nedeniyle yaşanan kayıpların aşılmasında çok önemli bir adım atıldığını belirtti.

Yeşil Pasaport ihracatı uçuracak! İhracatçıya Yeşil Pasaport koşulları… Haberini Oku, Yeşil Pasaport ihracatı uçuracak! İhracatçıya Yeşil Pasaport koşulları… Haberini Yorum Yap, Paylaş
Etiketler; »En Ucuz Uçak Bileti » En Ucuz Uçak Bileti Satış sitesi » Uçak Seferleri Sorgulama
Etiketler » En Ucuz Uçak Bileti   » En Ucuz Uçak Bileti Satış sitesi   » Uçak Seferleri Sorgulama  
Google ARA: Yeşil Pasaport ihracatı uçuracak! İhracatçıya Yeşil Pasaport koşulları…

SON EKLENEN VİDEOLAR

1 2 3 4 5 6 İleri
ucuz uçak biletleri
UcakBiletiALL.Net Güvenli Site haberler OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter UcakBiletiALL.Net Google+ ping