Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • ucak-ucus-bilgileri-ucak-kalkis-inis-saatleri-online-ucak-takibi
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Vizesiz seyahatte son durum - En Ucuz Uçak Bileti - UcakBiletiALL.Net

Vizesiz seyahatte son durum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ’nün 15  Temmuz’daki darbe girişimiyle ilgili Türkiye’ye gelmeden yorum yapan AB Dış  Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yi eleştirerek, “Bayan  Mogherini öncelikle bir defa dışarıdan konuşmamalıydı. Bayan Mogherini önce  çıkıp, Türkiye’ye gelmeliydi. Soruyorum; İtalyan Parlamentosu bombalansa tepki ne  olur?” dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalyan Rainews24 kanalından Lucia Goracci’ye  verdiği özel mülakatta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi ve  sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin soruları cevapladı.
 
Avrupa’nın darbe girişimini oybirliğiyle kınaması ile Federica  Mogherini’nin de hukuk devleti kavramlarının muhafaza edilmesine dair sözlerinin  anımsatıldığı Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi ben önce şunu söyleyeyim: Tabii bu  yapıyı bir defa bu konuşanlar henüz öğrenmiş değiller. Bu yapı İtalya’daki P2  Locasına benziyor, böyle bir yapıdır ve burada tabii bir kriminal yapı söz  konusu. Bunlar da din kisvesi altına bürünmüş böyle bir yapı.” dedi.
 
Avrupa Konseyi Başkanı’nın ilerleyen günlerde Türkiye’ye geleceğini  ifade eden Erdoğan, “Bayan Mogherini, öncelikle bir defa dışarıdan  konuşmamalıydı. Bayan Mogherini, önce çıkıp Türkiye’ye gelmeliydi. Belçika’da  böyle bir olay olduğu zaman, Paris’te terör olayları oluyor, 5 kişi, 10 kişi  ölüyor, hepsi oraya üşüşüyorlar değil mi? Ne oldu, ne gitti diye buna bakıyorlar.  Türkiye’de demokrasiye bir darbe yapılıyor ve bu darbe neticesinde burada 238  şehidimiz var. Şu ana kadar Avrupa’dan ne yazık ki ne Avrupa Birliği’nden, ne  Konsey’den kimse buraya gelmiş değil. Ve buraya gelip bir geçmiş olsun, bu  Parlamentonun hali nedir, gelsinler de şu Parlamentonun halini görsünler.”diye  konuştu.
 
Mogherini’ye bir İtalyan olarak empati yapma çağrısında bulunan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Soruyorum; İtalyan Parlamentosu bombalansa tepki ne olur?  Mogherini bir İtalyan olarak, iyi yaptılar, bundan sonraki hukuki süreç nasıl  devam edecek, ben bundan endişe duyuyorum; bunu mu söyleyecek?” ifadelerini  kullandı.
 
FETÖ’nün devletin her kademesine sızdığını vurgulayan Erdoğan, “Bu  ülkede Silahlı Kuvvetlerin içine yerleşmiş, Emniyet teşkilatının içine yerleşmiş,  yargının içine yerleşmiş, devletin tüm kurumlarının içerisine yerleşmiş bu  virüslerin temizlenmesi lazım.” dedi.
 
Batı dünyasının tavrını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı  demokrasiden yana mı darbeden yana mı? Ben bu açıklamaları, bunlar darbeden yana  diye düşünüyorum. Eğer bunlar demokrasiden yana olsaydılar, bütün açıklamaları bu  istikamette olurdu. Ama kendilerini ele verdiler." değerlendirmesinde bulundu.
 
“Almanya nasıl izah edecek?”
 
Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Türk kökenli vatandaşların ağırlıklı  katılımıyla geçen pazar “Darbeye karşı Demokrasi Mitingi” düzenlendiğini  anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
“Demokrasiye sahip çık, şiddetin karşısına dikil, darbenin karşısına  dikil; böyle bir miting ve bu mitingle ilgili olarak önce Köln’de organizasyon  heyetine izin vermekte çok zorlandılar, izin vermediler. Fakat kısa bir süre önce  Avrupa Birliği’nin terör örgütü olarak kabul ettiği PKK’nın orada video  konferansla yayın yapmasına müsaade ettiler. Türkiye Cumhuriyeti’nin  Cumhurbaşkanı olarak o kalabalığa, oraya gelen demokratik haklarını kullanan  vatandaşıma telekonferansla veya video konferansla seslenmeme oradaki Eyalet  Anayasa Mahkemesi müsaade etmedi. Şimdi soruyorum; Almanların yetkili makamları  veya Alman yargısı eğer demokratik bir hukuk devleti olduğunu iddia ediyorsa,  demokratik bir hukuk devletinin Cumhurbaşkanı olan Tayyip Erdoğan’ın video  konferansla orada konuşmasını engellemeyi neyle izah edecek?”
 
Bilal Erdoğan'ın İtalya’daki eğitimi
 
İtalyan kamuoyunda, "Türkiye’de gazeteci ya da öğretim üyesiyseniz  hapse girebilirsiniz" şeklinde bir algı olduğunu anımsatan muhabire, Erdoğan,  enteresan bir örnek vereceğini belirterek, "Şu anda İtalya’ya girmiş olsa veya  girecek olsa benim oğlumu belki de tutuklayacaklar. Nedir, söyleyin bakalım  dendiğinde söyleyebildikleri hiçbir şey yok. Bologna’da doktorasıyla alakalı  mezuniyetini verecek, benim oğlumla ilgili işte aynı bu yapı orada böyle bir dava  açma yoluna gidiyor. PKK, Bologna’da pankart açıyor, kortej düzenliyor, oturduğu  yerlerde beni diktatör ilan ediyorlar. Niye bunlara müdahale etmiyor. Bu mu hukuk  devleti? Benim oğluma nasıl oluyor da böyle bir yolla, böyle bir güya hukuk,  kusura bakmasınlar, İtalyan hukuku kendini bir defa çek etmesi lazım, böyle bir  anlayış olamaz. Bu, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilerimizi bile sıkıntıya  sokar. Benim pırlanta gibi doktorasını ki, Johns Hopkins’te okuyan, ama gelip  Bologna’da mezuniyetini alacak olan oğluma kara para aklayıcısı damgasını vurmaya  kimsenin hakkı yok. Benim oğlumla uğraşmayı bıraksın da İtalyan kendi mafyasıyla  uğraşsın." ifadelerini kullandı.
 
İdam cezası
 
İtalyan muhabirin, "İtalya’da idam cezası yok. İdam cezasının tekrar  gündeme gelmesi ve ölüm cezası bulunan bir Türkiye’nin AB’ye giremeyeceği göz  önünde bulundurulursa, bu adımın AB’den yine bir soğuma, uzaklaşma olup  olmayacağı” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakın, şu anda Türkiye’de idam yok.  Şu anda kara Avrupası’nın dışında dünyada birçok ülkede şu anda bir defa idam  hala var mı? Var. Bakın ben size şimdi söyleyeceğim; Amerika, Japonya, Çin,  Hindistan, Endonezya, Bangladeş, İran, Pakistan, Tayvan, Belarus, Suudi  Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Dominik, Küba, Bahamalar, bakın  bütün bunlarda şu anda hala idam var, sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yok;  durum bu. Biz ne diyoruz? Halkımızın böyle bir talebi var mı? Var. Şu anda  yaklaşık yüzde 75 kamuoyu araştırmaları bunu gösteriyor." şeklinde konuştu.
 
Erdoğan, parlamento kararının her şeyin üstünde olduğunu belirterek,  “Eğer Parlamentomuz kalkar da bununla ilgili idam noktasında bir karar verirse bu  karar her şeyin üstündedir, buna kimsenin söyleyecek bir sözü olamaz. Çünkü  demokrasilerde karar mercii millettir. Milletin temsilcisi neresidir?  Parlamentodur. Parlamento böyle bir kararı verdiği zaman orada her şey biter;  bizim söylediğimiz bu, başka bir şey söylemiyoruz.” yanıtını verdi.
 
İtalyan sunucunun, “Siz bu ülkelerin hepsinin daha mutlu ve daha  güvenlikli emin ülkeler olduğundan emin misiniz” şeklindeki sorusuna  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Herhalde Amerika, İtalya’dan daha güvenlidir, daha  mutludur. AB üyesi ülkelerin çoğundan oraların yaşam standartları çok daha iyi  bir konumdadır. Burada birçok örnek vermek de mümkün. Japonya, herhalde Avrupa  Birliği üyesi ülkelerden yaşam standardı çok daha iyi olan ülkelerden bir  tanesidir" ifadelerini kullandı.
 
AB ile vize serbestisi konusu  
 
İtalyan gazetecinin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun vize  serbestisinin Ekim ayında olmaması durumunda, Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı  anlaşmasının sürmeyeceğini söylediğini hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Doğru söylemiş. Çünkü burada vize olayı olması halinde geri kabul  işler, vize olayı olmadığı halde geri kabul biter." dedi.  
 
FETÖ elebaşının iadesi 
 
FETÖ’nün elebaşısı Fetullah Gülen’in ABD’den iadesi için ilgili  dosyaların gönderilip gönderilmediği ve İçişleri ile Adalet bakanlarının ABD  seyahati hazırlığında olup olmadığı sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zaten  elektronik ortamda gönderdiğimiz dosyalar var, yani bu darbe girişiminden önce  gönderdiklerimiz var. Şimdi darbe girişimiyle birlikte göndermekte olduklarımız  var. Şu anda yargı biraz daha mesafe aldıktan sonra Dışişleri Bakanı, bunun  yanında Adalet Bakanım, özel temsilcim, bunlar bir heyet olarak ayrıca gidecekler  ilgililere, yetkililere bunları bütün belgeleriyle, video çekimleriyle  anlatacaklar. Ama ben Amerikalı dostlarımıza şunu söylüyorum; bu adam ve başında  olduğu örgüt Milli Güvenlik Kurulumuzun bizim ilan ettiğimiz terör listesi  içerisindedir ve Hükümetimiz aynı şekilde bunu terör listesine almıştır, bunlar  ortada. Amerika bizden herhangi bir teröristi istediği zaman biz kendilerine o  teröristleri verirken belge gönderin, şunu gönderin, bunu gönderin dememişizdir,  vermişizdir." şeklinde konuştu.
 
ABD’nin bu konuda NATO müttefiki Türkiye’ye karşı olumlu tavır alacağı  umudunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temenni ederim ki burada olumlu bir  davranış sergilerler ve bu adamı da bize teslim ederler. Teslim ettikten sonra da  ha Türk adaleti gereği neyse bu gereğini yapar." dedi.
 
İtalyan gazetecinin “Eğer ABD, Gülen’i iade etmezse ne olur” sorusuna  Erdoğan şu yanıtı verdi:
 
"Şu anda tabii bizim Amerika Birleşik Devletleri’yle ilgili  münasebetlerimiz ayrı bir konu, bu şahısla ilgili şu andaki talebimiz ayrı bir  konu. Verin, yargılanacaksa burada biz bunu yargılayalım; istediğimiz bu. Ama  Türkiye-Amerika ilişkileri tabii ki varsayımlarla belli temel bir esasa  bağlanmaz. Bizim münasebetlerimiz yine devam eder ama bu olay tabii ki bizi  yaralar, bunu da söylemek isterim."
İtalyan devlet televizyonuna konuşan Erdoğan, "Göçmenlerin geri gönderilmesinin şartı vizelerin serbestisiydi. Vize serbestisi olmazsa Türkiye göçmenlerin geri kabulünü durdurur" dedi.
Vizesiz seyahatte son durum Haberi Oku, Vizesiz seyahatte son durum Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Vizesiz Seyahat » Vizesiz Avrupa » Vizesiz Gezilebilecek yerler
Etiketler » Vizesiz Seyahat   » Vizesiz Avrupa   » Vizesiz Gezilebilecek yerler  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
ucuz uçak biletleri
OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter ping