Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • ucak-ucus-bilgileri-ucak-kalkis-inis-saatleri-online-ucak-takibi
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Antalya Tatilinde Gezilecek Yerler - En Ucuz Uçak Bileti - UcakBiletiALL.Net

Antalya Tatilinde Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin en güneyinde yer alır. Antalya’nın nüfusu 2011 nüfus sayımına göre 2 milyon civarındadır. Antalya’nın nüfusu yaz aylarında daha da artmaktadır. Gelen turistler ve mevsimlik çalışmak için gelen kişi sayısı nüfusu yazın arttırmaktadır. Uzun senelerdir çok göç almıştır ve günümüzde almaya da devam ediyordur. Akdeniz iklimi görülür. Kışları ılık ve yağışlıdır, yazları ise sıcak ve kuraktır. Antalya tam bir turizm şehridir. Deniziyle güneşiyle birçok yerli ve yabancı turistin tercihi olmuştur. Her köşesi cennetten bir parça gibidir. 600 km uzunluğundaki kıyı şeridi bulunur. Düz bir alanda dır ancak yüksek kesinlerde de yerleşim vardır. Tatilinizi Antalya’ da yapmak istiyorsanız anlatacağımız yerleri görmeden tatilinizi bitirmeyin. Antalya’yı keşfetmek istiyorsanız en az 1 ay tatil yapmalısınız. Bu süre bile Antalya’yı gezmenize yetmeyecektir.
 
Antalya’ya gelen bir tatilci denize girme hayalini en öne koyar. Antalya herşeyden önce sahil ve deniz demektir. Bavulunuza bolca kıyafet koymalısınız çünkü Antalya’nın nemli havası sizi çok terletecek haberiniz olThu. Antalya merkezde iki tane meşhur sahil vardır. Bunlardan biri Konyaaltı plajları diğeri de Lara plajlarıdır. Konyaaltı sahili çakıl taşlıdır, Lara plajı sahili ise ince kumludur. Tercih size kalmış. İki plajı da görmeli ve Antalya’da iki farklı yerde tatilin tadını çıkarmalısınız. Eğer denize girerken sizi izleyen gözlerden rahatsız oluyorsanız Antalya’da Kadınlar plajı da açıldı. Yeni açılan bu plaj, bayanlar tarafından çok beğenildi. Bayan bayana bir tatil amaçlıyorsanız burada daha rahat denizin keyfini çıkarabilirsiniz.
 
Benim için yeşil ve mavi bir arada olmalı, diyorsanız hem denize girip hem de yeşil ağaçlar altında piknik yapacağınız yerler var. Lara plajının bir kısmında yeşil alan bulunur. Bu alanda pikniğinizi yapabilir ve denizinize girebilirsiniz. Konyaaltı tarafında ise Sarısu Mesire Alanı bulunmakta. Buraya arabanızla girebiliyorThuuz. Pikniğinizi yapıyorThuuz, birkaç adım yürüyorThuuz ve denizinize giriyorThuuz. Temiz ve nezih bir ortamda çok para harcamadan bu olanaklardan yararlanabilirsiniz. Antalya sahil şeridi boyunca daha birçok kamp alanları ve piknik alanları vardır. Adını söylediğimiz yerler Antalya merkezde bulunan yerlerdir.
 
Eğlence ve gece hayatını sevenler Lara’da birçok gece klübüne gidebilirler. Larada sahil şeridi boyunca birçok eğlence merkezi bulunmaktadır. Ünlü sanatçıların geldiği barlar sayısızdır. Aydın merkezde bulunan ve barların olduğu Barlar Sokağı’nı unutmayalım. Küçük bir sokaktır ama bir sürü bar bu sokağa sıralanmıştır. Türkü barlar, rock barlar, caz çalan barlar,… Sizin eğlence anlayışınıza uygun birçok eğlence merkezi hizmet vermektedir. Konyaaltı’nda eğlence merkezleri yok sanmayın. Beach park kafelelerini söylemeden olmaz. Sahilin bir kısmı beach parktır ve burada birçok kafe, bar, gece kulübü bulunur. İsteyen ailesiyle gelir yemek yer, isteyen müzik eşliğinde çılgınlar gibi dans eder. Antalya’da yazın başka bir hayat vardır ve bu hayat hızlı ve eğlencelidir.
 
Antalya’ya gelince Kaleiçini görün. Adından da anlaşılacağı gibi çevresi surlara çevrili olan kalenin içinde yer alan bir yerleşimdir. Roma, Bizans, Selçuklular tarafından zamanında burası kullanışmıştır. Kiremit çatılı 3000 eyakın ev vardı. Tabiki günümüze kadar bu evlerin sağlam kalması çok zordu. Zamanla evlerin çatıları çöktü, duvarları yıkıldı. 1972 yalından bu yana bu bölge SİT alanıdır ve özel olarak korunmaktadır. Evler yıkılmaya başlayınca buralara restorasyon işlemi yapılmıştır. Evler pansiyon, eğlence merkezleri, restauranta dönüşmüştür.
 
Kaleiçi buram buram tarih kokar. Yivli Minare, Antalya’nın ilk yapıtı olarak kabul edilir. Limana çok yakın olmasının özel amacı vardır. Anadolu Selçuklular zamamında Alaeddin Keykubat tarafından 1220 lili zamanlarda inşa edildiği söylenir. 10 sene sonra kadar da yanındaki cami inşa edilmiştir. Hatimoğulları zamanında bir mimar tarafından inşa edildiği söylenir. Ulu Cami, Kaleiçinde tarih kokan başka bir yerdir. Yıkıldığı için kesik minare olarak da bilinir. Bizanslılar döneminde değiştirlmiş, Osmanlılar tarafınfan bakım yapılmıştır. 5. Yy dan bu güne varlığını korumaktadır. 10. yy da inşa edilen bir tarih eseri de Karatay Medresesi’dir. Önemli Türk islam yapılarından biridir. Kaleiçinde tarihin ortasında geçmiş gibi hissedeceksiniz. Aynı zamanda kaleiçi kafelerinde eğlencenin tadına varacaksınız. Kaleiçini gezerken aşağıya doğru inin ve Yat Limanı’nı gezin. Yat limanı düzenlenmiştir ve mükemmel bir görüntüye ulaşmıştır. Yatların, gemilerin, kayıkların olduğu bu liman yoThu kokusuyla sizi kendine çeker. Yat Limanı’nın gezerken tur yapmak için sizi yatına davet eden kişilerle karşılaşacaksınız. Yat turu yapmak istiyorsanız biraz ilgisiz gibi durun, siz yürüdükçe arkanızdan sizi ikna etmek için geleceklerdir. Kaç para diye sorun ve pazarlık yapmaya başlayın. Dedikleri fiyatta çok aşağı bir ücrete yat turu anlaşması yapabilirsiniz. Yat turları genellikle dk sürer. Müzik eşliğinde falezlerin oyuklarını, Düden Şelalesi’nin denize akışını izlersiniz. Antalya denizinin kokuThuu içinize çekersiniz. Bu turda farklı kültürde kişilerle tanışabilirsiniz ve muhabbet edebilirsiniz. Bu turu tatail dönüşü mutlulukla anlatırsınız.
 
Antalya’ya gelinir de şelaleler görülmeden gidilir mi? Düden Şelalesi, ilin kuzeyindedir. Çok kısa sürede rahatlıkla ulaşılır. Düden Şelalesi tarafına çok fazla ulaşım aracı vardır. Düden Şelalesi Kırkgöz mevkinden Antalya’ya doğru toprağın altından yüzeye çıkar ve aktıkça çoğalır. Düden Şelalesi 20 metre yükseklikten akar ve muhteşem bir görüntü oluşturur. Sıcak Antalya gününü bu şelaleye giderek serinletebilirsiniz. Hatta şelalenin kenarına indiğinizde üşüdüğünüzü bile hissedebilirsiniz. Düden Şelalesi’nde piknik alanı da vardır. Akan suyun sesi eşliğinde pikniğinizi yapabilirsiniz. Şelalede küçük bir de mağara vardır. Mağaranın içine indiğinizde sağa ve sola doğru ilerleyen yollar görürsünüz. Mağara yolunun biri şelalenin aktığı yerin tam altında sonlanır. Burada bekleyip üstünüzden akan şelaleyi izlemek çok zevkli. Mağaranın diğer yolu ise şelalenin aktığı yerin yan tarafına çıkar. Yanınızda mutlaka fotoğraf makineniz olmalı. Çok güzel pozlar yakalayabilirsiniz. Lara tarafında Aşağı Düden diye bir yer vardır. Düden Şelalesi’nin denize döküldüğü yerdir. Burada da bir park vardır. Denize dökülen şelaleyi güneş batımında izlemek ayrıca güzeldir.
 
Kurşunlu Şelale’si Antalya merkezden biraz uzaktır. Antalya havalaanını geçtikten sonra tabelalar sizi Kurşunlu Şelalesi’ne götürecektir. Kurşunlu Şelalesi yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilir. Yemyeşil bir görüntüsü vardır. Çok büyük bir alandadır. Bir vadinin ortasındadır. Yeşillikler arasında yürümek size iyi gelecek. Doğa harikası olan bu şelalede piknik de yapılabiliyor. Ufak ufak gölcükler vardır ve bu gölcüklerde balıklar yaşar. Balıkları izlemek, yeşilin her tonunu görmek cennette dolaşmak gibi. Eğer kendi aracınızla gelmeyecekseniz Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşım kolaydır. Belirli saatlerde otobüsler hizmet vermektedir.
 
Antalya’ ya gelinir de çam kokusu alınmaz mı? Antalya turizm şehri olsa da, binalaşma söz konusu olsa da yeşil alanlarını özenle korur. Ormanları vardır ve bu güzellikleri asla bozdurmaz. Antalya il sınırlarınıza girdiğinizde sizi Atatürk büstü karşılar ve orada hiç şüphesiz ki dünyanın en güzel şehri Antalya’dır . diye bir yazı okurThuuz. İşte tam orası Antalya Kent Ormanı’dır. Kent ormanı birkaç yıl önce düzenlenmiştir ve halka açık hale getirilmiştir. Antalya’yı yukardan görmek istiyorsanız kent ormanına uğramalısınız. Çok uzun bir yürüyüş alanı vardır ve piknik alanı mevcuttur. İster pikniğinizi yapın ister yıllanmış ağaçlar arasından yürüyün. Burada bir yapay şelale vardır. Bu şelale çevresinde kafeler bulunur. Bu güzel atmosferde semaverde çayınızı içebilirsiniz. Semaver fiyatları da çok uygun. Kent Ormanının balkonundan Antalya’yı izleyebilirsiniz. Bu manzara hafızanızdan kolay kolay silinmeyecek.
 
Sadece Antalya merkezini gezmek için en az 2 haftanızı ayırmalısınız. Bu şehrin her köşesi cennet. Antalya’nın ilçeleri ayrı bir güzellik ve onlar için ayrı bir zaman dilimi ayırmak gerek. Antalya tatiliniz kış dönemine denk gelirse Antalya tiyatroları oyunlarını ve operalarını izlemenizi tavsiye ederiz. Gün geçtikçe başarılarını yükselten sanatçılar vardır. Antalya tatilinizin güzel geçmesini dileriz. Eğenceli, sağlıklı, huzurlu tatailler dileriz
Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin en güneyinde yer alır. Antalya’nın nüfusu 2011 nüfus sayımına göre 2 milyon civarındadır.
Antalya Tatilinde Gezilecek Yerler Haberi Oku, Antalya Tatilinde Gezilecek Yerler Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Antalya Uçak seferleri » Antalya Uçak bileti fiyatları » Antalya Uçak bileti al
Etiketler » Antalya Uçak seferleri   » Antalya Uçak bileti fiyatları   » Antalya Uçak bileti al  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
ucuz uçak biletleri
OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter ping