Online Otobüs Uçak Bileti Uçak Bileti Al
  • ucak-ucus-bilgileri-ucak-kalkis-inis-saatleri-online-ucak-takibi
Hava - Yol - Trafik - Mesafe Hesaplama »
Antalyada Gezilecek Yerler Listesi - En Ucuz Uçak Bileti - UcakBiletiALL.Net

Antalyada Gezilecek Yerler Listesi

Antalya; Akdeniz'in incisi, ülkemizin turizm cennetidir. Plajlarıyla, muhteşem doğal güzellikleriyle ve tarihi dokusuyla her yıl binlerce turist ağırlayan bu güzide şehirde gezilip görülecek pek çok yer var. İster Akdeniz'in masmavi sularına bırakın kendinizi, ister onlarca şelaleden birinin kenarında kafa dinleyin, isterseniz de tarihi mekânları, müzeleri, kaleleri gezin. Aktivitenin bol olduğu bu sahil şehrine yolunuz düşerse diye Antalya'da gezilecek yerler nereler sizler için araştırdık. Aynı şekilde burada ne yenir, Antalya'nın neyi meşhur konusunu da irdeledik. Son olarak turizm kenti olduğu için caddelerde veya alışveriş merkezlerinde pek çok ünlü ile karşılaşabilirsiniz ancak Antalyalı ünlüler kimler sorusunu da yazımızın detaylarında cevaplandırdık. İşte meraklıları için turizm ve gezi rehberi...

ANTALYA'DA GEZİLECEK YERLER

ASPENDOS

Antalya'nın Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan antik tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir Aspendos. Kent M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş, tiyatro ise M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Aspendos bölgede kendi adına madeni para bastıran ilk şehir olma özelliğine sahiptir. Önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu ve Köprüçay Irmağı ile limana bağlandığı için her çağda ele geçirilmek istenen kentler arasında yer almıştır. Aspendos'un en önemli yapısı tiyatrosudur. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak günümüze kadar gelmiş olan bu açık hava tiyatrosu halen konser ve tiyatro gibi etkinlikler için kullanılmaktadır.

KARAİN MAĞRASI

Paleolitik bir merkez olan Karain Mağarası, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Alt Paleolitik'ten geç Roma dönemine kadar görülen yerleşim izleri ile Anadolu arkeolojik çalışmalarına ışık tutar. Paleolitik mağaraların çoğu sadece bir dönemi temsil ederken Karain Alt, Orta ve Üst olarak kesintisiz bir katmanlaşma göstermekte ve bu katmanlardan elde edilen veriler birçok dönemi temsil ettiğini kanıtlamakta. Özellikle Avrupa ve Yakın Doğu arasındaki bağlantılar ve göç yolları hakkında önemli bilgilere ulaşabildiğimiz mağrada, Anadolu'da bilinen en eski insan kalıntılarına ve Anadolu sanatının ilk örneklerine rastlanmaktdır. Çalışmalar esnasınd ele geçirilen buluntular mağaranın hemen yakınında bulunan Karain Müzesi 'nde ve Antalya Müzesi 'ndeki tarih öncesi bölümde sergilenmektedir.

OLYMPOS

Hellenistik Devir'de kurulmuş olan Olympos, M.Ö. 100'de Lykia birliğinin önde gelen ve üç oy hakkına sahip altı şehrinden birisi olmuştur.  Şehrin 7. yy'dan sonrası şimdilik karanlık olsada kentte M.S 5. yy ile 7. yy arasına tarihlenebilecek 12 adet Bizans Kilisesi yer almaktadır ki, bu da Hıristiyanlığın ilk yıllarında Olympos'un önemli bir kent olduğunu gösterir. Günümüzde ise Antalya'ya 100km. Uzaklıkta, Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak korunan, genellikle üniversite öğrencilerinin ve sırtçantalı Turistlerin tercih ettiği tatil köyü olarak kullanılmakta. Yolunuz düşerse ağaç evleride veya çadır kurulabilecek alanlarda konaklayarak güzel vakit geçirebilirsiniz.

KURŞUNLU ŞELALESİ

Antalya denildiğinde hepimizin aklına plaj turizimi gelse de kentin doğal güzellikleri yabana atılmayacak kadar çok. İşte bunlardan birisi de Kurşunlu Şelalesi.  18 metre yükseklikten dökülen şelalenin muhteşem manzarasına bir de yemyeşil vadinin güzellikleri eklenince kafa dinlemek için oldukça ideal bir yer haline geliyor.  Piknik veya doğa yürüyüşü yapabileceğiniz Kurşunlu Şelalesi'nde yeme içme mekânları ve büfelerin yanı sıra hediyelik eşya dükkânları da bulunuyor.

SARISU KADINLAR PLAJI

Antalya'ya gitmişken Akdeniz'in serin sularına girmemek olmaz. Pek çok plajın bulunduğu kentte plajlar daha yaz mevsimi gelmeden dolmaya başlıyor. Ülkemiz için önemli bir tatil kenti olan Antalya’da kadınlar için özel ayrılan Sarısı Kadınlar Plajı kentteki önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Karma plajlarda rahat edemeyen, kız kıza eğlenmek isteyen tüm kadınların büyük ilgisini çeken bu plaj 300 şezlong, 150 şemsiye, 150 sehpa, duş, tuvalet ve soyunma kabinleriyle adından da anlaşılacağı üzere sadece kadınlara hizmet veriyor. Aynı zamanda bir sosyal tesis ve yaşam alanı olarak düzenlenen Sarısu Kadınlar Plajı bünyesinde; kebap evi, balık evi, kır bahçesi, sahil büfe, market, 6 dükkândan oluşan Sarısu çarşısı, çocuk oyun parkı, spor parkı ve mescit bulunmakta.

 ALANYA KALESİ

Alanya'nın simgelerinden olan kale, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde yerleşim yeri olarak halen kullanılmakta olan kale içinde surların içine yerleşmiş kentin su gereksinimi sağlamak üzere 1200'e yakın sarnıç yapılmıştır.  83 kulesi ve 140 burcu bulunan kaleye çıktığınızda muhteşem bir deniz manzarası sizi bekliyor olacak.

ANTALYA AQUARİUM

40 tematik akvaryumun ardından 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik genişliği ile dünyanın en büyük tünel akvaryumu olan Antalya Aquarium'da gizemli dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz. Pek çok aktivitenin bulunduğu akvaryumda Su altının sihirli dünyasını keşfedebileceğiniz gibi Kar Dünyası ve Buz Müzesi’nde gerçek kardan kartopları yapabilir, WildPark’da dünyanın en zehirli, en renkli ve en ilginç türleri arasında tropik bir maceraya adım atabilir, Oceanride XD Cinema’da Kaptan Barbossa ile dünya denizlerini çok boyutlu sinema teknolojisi ile gezebilirsiniz. Antalya'ya gitmişken tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra farklı alternatifler arayan gezginler için Antalya Aquarium birebir.

DÜDEN ŞELALESİ

Şelaleleri ile oldukça ünlü olan Antalya'da bir diğer görülesi yer ise Düden Şelalesi. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alan Düden Çayı, iki kola ayrılır ve bu iki koldaki şelaleler de Akdeniz’e dökülür.  Aşağı Düden ve Yukarı Düden Şelalesi olarak bilinen şelalelerden Yukarı Düden Şelalesi şu an için ayrıca piknik yeri ve mesire alanı olarak da kullanılmaktadır. Ulaşımın oldukça kolay olduğu Düden Şelalesi’nde restoranlar, hediyelik eşya satan dükkânlar ve kafeteryalar mevcut. Girişin Ücretli olduğu mesire alanı sabah 9.00'dan akşam 19.30'a kadar hizmet veriyor.

YİVLİ MİNARE

Antalya'daki ilk İslam mimarilerinden olan Yivli Minare 13. yüzyıla ait bir Selçuklu eseridir. Günümüzde Antalya kentinin sembolü durumuna gelmiş olan minarenin kaidesi kesme taştan, gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerden yapılmıştır. Sarmal girinti ve çıkıntı olarak adlandırılan 8 adet yivden oluştuğu için Yivli Minare adını almıştır.

ANTALYA’NIN NEYİ MEŞHUR?

Balığın bol olduğu yerde şüphesiz ki en önemli lezzetleri mezeler oluşturuyor. Hele bir de sıcak bir kentse şehrin en meşhur yiyecekleri zeytinyağı ile tatlandırılıyor ve soğuk tüketiliyor.  Antalya'nın meşhur lezzetleri de tam bu tarife uygun. Zeytinyağlı tatları, mezeleri seviyorsanız bu tatlar tam sizin damak zevkinize göre.

 KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI

Zeytinyağlı dolmaların hazırlanışı gibi olan kabak çiçeği dolması için öncelikle yemeklik doğranan soğanlar kavrulur üzerine pirinç, domates rendesi ve baharatlar eklenir. Ocağın altını kapatmadan yeşil nane ve maydanozu da ekleyip biraz daha pişirdikten sonra ocağın altı kapatılır. İç dinlenmeye bırakılır. Diğer yandan kabak çiçekleri yıkanır sap kısmındaki yeşillikler ve içindeki sarı kısım temizlenir. Soğuyan iç harcı kabak çiçeklerinin içine doldurulur. Tencereye dizilen dolmalar üzerinde zeytinyağı gezdirilerek pişirilir.

BÖRÜLCE SALATASI

Kuru börülceden de salata yapılır ancak Antalya'nın yöresel lezzeti olan börülce salatası taze börülceden yapılır. Börülcelerin iki ucu kesilerek ikiye bölünür, kaynayan tuzlu suda haşlanır. Tabağa alınan börülcelerin üzerinde 1 kepçe haşlama suyu gezdirilir. Kırmızı köz biberler börülceler gibi şerit halinde kesilerek börülcelerle karıştırılır. Piyaz şeklinde doğranan soğanlar, küp küp doğranan domatesler ve maydanoz da salata ile harmanlanır. Ayrı bir kapta hazırlanan limon suyu,  ezilmiş sarımsak ve zeytinyağı salatanın üzerinde gezdirildikten sonra servis edilir.

HİBEŞ

Antalya yöresinin kendine has bir diğer lezzeti ise yapımı oldukça kolay olmasına rağmen kıvamını tutturmanın maharet istediği bir tat olan hibeş. Tahin, dövülmüş sarımsak kimyon, biber bir kâseye konup karıştırılır.  Azar azar limon suyu, zeytinyağı ve sonra da tuz ilave edilir. İstenen kıvam yakalandıktan sonra tabağa alınıp kalan zeytinyağı üzerine gezdirilir, turşu ve zeytin ile süslenerek servis edilir.

KÖLLE

Düğün, sünnet gibi özel günler için yapılan bir lezzet olan kölle için Buğday, kuru fasulye, kuru nohut, kuru bakla, kuru mısır kaynatılır. Kırmızıbiber, karabiber, tuz eklenir. Üzerine dövülmüş ceviz ve badem, nar ekşisi, limon suyu ve isteğe göre pul biber, karabiber gibi baharatlar eklenerek yenir.

TURUNÇGİLLER

Ülkemizde turunçgiller dediğimiz meyveler çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişir. Antalya'da turunçgiller yetişebilen illerimizdendir.  Bu meyvelerin mevsiminde yolunuz Antalya'ya düşerse dalından koparıp en taze haliyle tatmanızı tavsiye ederiz.  

ANTALYALI ÜNLÜLER

Antalyalı ünlüler denildiğinde aklımıza özellikle spor camiasından pek çok isim geliyor. Çin Süper Ligi takımlarından Beijing Guoan ile bu yıl anlaşma sağlayan milli futbolcu Burak Yılmaz, Antalyaspor alt yapısından gelme. 2003 yılında dünyanın en iyi kalecileri arasında 3. seçilen eski millî kalecimiz Rüştü Reçber ve İstanbul Büyükşehir kulübünde oynayan Volkan Babacan da Antalyalı ünlüler arasında.

Sanat camiasına baktığımızda ise Levent Yüksel ile Poyraz Karayel dizisinde oynayan usta oyuncu Musa Uzunlar’ın da Antalyalı olduğunu görüyoruz.

ANTALYA FİLM FESTİVALİ

2015 yılından önce Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali olarak bilinen Antalya Film Festivali, 1964 yılından bu yana düzenlenen Türkiye'nin en önemli film festivalidir. Festivalin çıkış noktası 1950’li yılların ortalarında, Aspendos tiyatrosunda düzenlenmeye başlayan konser ve tiyatro festivalleridir. Her yıl sonbahar mevsiminde Türk ve dünya sinemasının ünlü isimleri ve pek çok sinemaseverin katıldığı festival büyük bir coşku ile kutlanır.

En Ucuz Antalya Uçak Bileti Alabileceğiniz Adres

www.ucakbiletiall.net  

9 Kişiden Fazla Uçak Bileti Alacaksanız Şaşırtıcı Teklifler Aşağıdaki Linkte

http://www.grupbileti.com/online-grup-ucak-bileti-talebi.php

Türkiye'nin Her Yerine Tüm Otobüs Firmaları Seferleri ve Online Otobüs Bileti Al

Antalyada gezilecek yerler çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Neresi gezilir, ne yenir? Antalyanın neyi meşhur?
Antalyada Gezilecek Yerler Listesi Haberi Oku, Antalyada Gezilecek Yerler Listesi Haberi Paylaş ve Yorum Yap
Etiketler; »Antalya Uçak seferleri » Antalya Uçak bileti fiyatları » Antalya Uçak bileti al
Etiketler » Antalya Uçak seferleri   » Antalya Uçak bileti fiyatları   » Antalya Uçak bileti al  

DİĞER SEYAHAT HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri
ucuz uçak biletleri
OnlineALL.Net Facebook OnlineALL.Net Twitter ping